Akumulatorske bušilice-odvrtači 18V
Akumulatorska bušilica - odvijač sa 3 baterije 18V, set bits nastavaka 31 kom DDF482RFE3 Makita
DeWalt DCF620E1K Akumulatorski šauber za gips sa redenikom, 1x 1.7Ah PowerStack baterija
Akumulatorske bušilice-odvrtači 18V
Akumulatorske bušilice-odvrtači 18V su snažan alat dizajniran za bušenje i zavrtanje u različitim materijalima, uključujući drvo, metal i plastiku. Ovaj alat pruža veću snagu od modela od 12V, što ga čini pogodnim ne samo za kućne popravke, već i za profesionalnu upotrebu. Akumulatorske bušilice-odvrtači 18V su opremljene litijum-jonskim baterijama, što omogućava dugotrajan rad i brzo punjenje.
Ove prenosive akumulatorske bušilice nude svestranost i lakoću rada, bez ograničenja zbog kablova. Mnoge verzije dolaze sa opcijama za promenu brzine i obrtnog momenta, što ih čini idealnim za različite tipove zadataka – od jednostavnog zavrtanja šrafova do bušenja rupa u tvrdim materijalima. Zbog svoje snage, 18V bušilice za profesionalce su najčešće korišćene na gradilištima i u radionicama, ali su korisne i za teže kućne popravke.
Prva akumulatorska bušilica korišćena u svemiru
Jedna od najzanimljivijih priča o akumulatorskim bušilicama vezana je za njihovu primenu u svemiru. NASA je 1969. godine koristila akumulatorsku bušilicu kao deo misije Apollo. Ova specijalna 18V bušilica bila je dizajnirana za rad u svemirskim uslovima, omogućavajući astronautima da buše uzorke sa površine Meseca.
Bušilica je morala biti lagana, izdržljiva i nezavisna od gravitacije. Razvijena u saradnji sa kompanijom Black & Decker, ova prva akumulatorska bušilica u svemiru omogućila je prikupljanje ključnih uzoraka sa Meseca. Njeno korišćenje pokazalo je koliko je ovaj alat svestran i primenljiv, čak i u najekstremnijim uslovima, što je uticalo na dalji razvoj akumulatorskih bušilica-odvrtača 18V koje danas koristimo na Zemlji
Nastanak akumulatorski bušilica
Prvu akumulatorsku bušilicu razvila je kompanija Black & Decker 1961. godine. Ova inovacija omogućila je korišćenje bušilice bez direktnog priključka na električnu mrežu, zahvaljujući ugrađenoj bateriji koja se mogla puniti. Time je značajno povećana mobilnost i fleksibilnost u radu, što je bilo posebno korisno u građevinskim i zanatskim radovima.
Ova prva akumulatorska bušilica bila je prilično teška i imala je ograničen kapacitet baterije u poređenju sa današnjim modelima, ali je označila početak razvoja bežičnih alata koji su danas široko rasprostranjeni i dostupni u različitim veličinama i snagama.