FireWire kablovi

FireWire kablovi imaju veoma velliku rasprostranjenost. Fire wire je poznat u svetu još i kao i.Link ali se prepoznaje u elektronskim krugovima i slengu kao IEEE 1394.  FIreWire koji ćemo u tekstu nazivati još i IEEE 1394 je na pojedinim... Detaljnije

FireWire kablovi

FireWire kablovi

FireWire kablovi imaju veoma velliku rasprostranjenost. Fire wire je poznat u svetu još i kao i.Link ali se prepoznaje u elektronskim krugovima i slengu kao IEEE 1394.  FIreWire koji ćemo u tekstu nazivati još i IEEE 1394 je na pojedinim onlajn enciklopedijama opisan kao sabirnica namenjena za visoke brzine prenosa podataka. Dakle parafrazom ove definicije shvatamo da je to kabli koji služi za visokointenzivne informacije koje se prenose brzinama većim nego što prenose obični koaksijalni ili optički kablovi. Kako kažu stručnjaci, ali i opšteprihvaćeno mišljenje je i to da je FireWire smatran naslednikom takozvanog SCSI interfejsa. Ovi kablovi su idealni za umrežavanja i povezivanje više uređaja jer je ispitivanjem pokazano da na jedan kabli može da se “prikopča” i do 63 uređaja što se izvodi uz pomoć razdelnika ili razvodnika energije.

Svakodnevna upotreba ovog kabla uključuje povezivanje raznih uređaja na najrazličitijim mestima. Tako se audio i video prenos može povezivati i u vozilima kao što su automobili ali i brodovi i avioni. Primenu ovaj način komunikacije nalazi na mnogim drugim područjima kao što su na primer povezivanje računara ili hard diskova mada se tu koristi i veza poput USB ili SATA. Ovi kablovi se potpuno razlikuju od ostalih dostupnih kablova jer im je funkcija unapređenija. Ipak se može reći da su na izgled, zanemarujući svičeve vrlo slični ostalim kablovima. 

Kada govorimo o istoriji IEEE 1394 možemo doći do informacije da je firma Apple krajem 1980-tih godina počeo daproizvodi prvi ove kablove. Sve do 1995. godine je ispitivanje kablova bilo u fazi razvoja, a ova godina donosi pomak i konačnu standardizaciju . Standard je naravno dopunjen sve do 2000 godine ali i kasnijih godina kao što su 2002. 2004 ili 2008 godina.

Brzina prenosa podataka u ovim kablovima je veoma velika a nekada je dopuštala propusnost i do 400 megabita po sekundi pri čemu su stvarne brzine bile oko dve stotine megabita po sekundi. Danas je gotovo ostvarena težnja da ovi kablovi prenose i oko 6 gigabita po jednoj sekundi.