Hemijske olovke

Danas je nezamislivo da u vašoj torbi ili na radnom stolu nema hemijske olovke! Nekada nije bilo tako! Dug je put prevalila hemijska olovka kako bi se našla na našem stolu…Pero (na latinskom Penna, pero) je alatka, koja se koristi... Detaljnije

Hemijske olovke

HEMIJSKA OLOVKA

Danas je nezamislivo da u vašoj torbi ili na radnom stolu nema hemijske olovke! Nekada nije bilo tako! Dug je put prevalila hemijska olovka kako bi se našla na našem stolu…

Pero (na latinskom Penna, pero) je alatka, koja se koristi da se nanese boja na neku površinu, obično je to papir za pisanje ili crtanje. Istorijski gledano, olovke od trske, ptičija pera, korišćene su još u drevnom periodu. Savremene vrste takođe uključuju hemijske olovke. Glavne moderne vrste olovaka mogu biti kategorizovane po vrsti pisanja. Za hemijske olovke se obično koristi viskozno mastilo na bazi ulja, laganim pritiskom malene mesingane ili čelične loptice  koja mastilo osuši gotovo odmah pri kontaktu sa papirom. 

Hemijska olovka je obično pouzdana i jeftina. Hemijska olovka je zamenila naliv-pero kao najčešća alatka za svakodnevno pisanje. Drevni Indijci su bili prvi koji su koristili olovku. Prema drevnom tekstu najranije olovke su napravljene u Indiji, za koje su korišćena ptičija pera ili bambus.  Napominje se da je i Mahabharta koristio ovu vrstu olovke oko 500. godine p.n.e. Stari Egipćani su razvili pisanje svitaka na papirusu. Stiven Fišer ukazuje na to da na osnovu nalaza u Sahari, trska olovka koju su koristili za pisanje na pergamentu davne prve dinastije, oko 3000 p.n.e. Olovke su nastavile da se koriste sve do srednjeg veka. Olovka, obično napravljena od bambusa, se još uvek koristi u nekim delovima Pakistana od strane mladih studenata i koristi se za pisanje na malim pločama napravljenih od drveta. 

Nakon pada Rimskog carstva, Evropljani imali poteškoće u dobijanju trske. Bakarna ploča koja je pronađena u ruševinama u Pompeji, ukazuje da su metalne olovke korišćene i tada. Takođe postoji natpis  "srebrna olovka  nosi boju“, što samo potvrđuje čovekovu potrebu da stvori olovku koja ne može da se slomi i koja može dugo da piše. Prvi patent  hemijske olovke, izašao je 30. oktobra. 1938-e godine. Laslo Biro, urednik mađarskog lista je uz pomoć svog brata Đorđa, hemičara, počeo je da radi na projektovanju nove vrste olovaka, uključujući one sa malom loptom u svom vrhu. Kada bi koristili pero, loptu rotirali, pokupili bi mastilo iz posude sa mastilom  ostavljajući trag na papiru. 

Do leta 1943-te godine, bili su dostupni  prvi komercijalni modeli hemijske olovke. Metalne hemijske olovke se reklamiraju prvi put u američkom Times-u, 1888-te godine. Danas je upotreba hemijskih olovaka rasprostranjena! Koriste je deca za pisanje domaćih zadataka, srednjoškolci, studenti, poslovni ljudi, bankari, kao i svako od nas. Hemijska olovka je postala deo naše svakodnevice.

Prednost korišćenja hemijskih olovaka je u tome što, nema bespotrebnog trošenja mastila. Hemijska olovka je tako dizajnirana, da dozira uvek istu količinu mastila, tako da uvek ostavlja indentičan trag na papiru. Na našem sajtu možete pronaći širok asortiman, kvalitetnih i atraktivno dizajniranih hemijskih olovaka! Moderne hemijske olovke su dizajnirane tako da zadovoljavaju potrebe današnjih potrošača. Za hemijske olovke, koje danas koristimo, uglavnom se koristi manje viskozno mastilo. Manje viskozno mastilo se lakše apsorbuje na papiru, nego mastilo na bazi ulja, a olovka se kreće lakše preko površine. Mastila su dostupna u različitim bojama, uključujući metalik boje, tj. boje sa sjajem.

Hemijske olovke su proizvodi koji se veoma često koriste. Hemijske olovke kao i svake druge olovke služe za pisanje a kao izvor traga koji ostavljaju korsite mastilo. Hemijske olovke se takođe mogu koristiti i u promotivne svrhe,pa nisu retke situacije kada se one dele zajedno sa mnogim reklamnim bedževima, flajerima i tako dalje. Hemijske olovke predstavljaju neizostavni deo svake kancelarije ali i pojedinca koji se bavi bilo kakvom vrstom pisanja. One su obavezni pribor i u školama kako kod đaka tako kod profesora. Nalaze se u svim javnim institucijama, bankama, poštama i mestima gde ljudi komuniciraju putem administracije. Danas je najvalidniji potpis onaj koji je ostvaren hemijskom olovkom. Hemijska olovka se korsiti kao pisaći pribor ali ponekad i za crtanje. Hemijska olovka ili skraćeno samo hemijska je koristi u čitavom svetu. Sastoji se od prekidača,rezervoara  punjenja i mehanizmom sa kuglicom koja služi za nanošenje mastila. Kuglica se u dodira sa papirom pri kretanju vrti čime  se ostvaruje dozirani prenos mastila iz rezervoara na papir.