Kompresori

Opis Kompresora za VazduhKompresori za vazduh sastoje se od motora, rezervoara za vazduh i kompresorske jedinice koja vrši sabijanje vazduha. Motor pokreće kompresorsku jedinicu koja uvlači vazduh iz okoline i sabija ga u rezervoar. Većina kompresora ima ugrađeni regulator pritiska... Detaljnije
Kompresor za vazduh Mega 350-100D Metabo - proizvod na akciji
akcija

Kompresor za vazduh Mega 350-100D Metabo

159.076,00 RSD
143.169,00 RSD
Kompresor W-DK 808 Womax
prodato

Kompresor W-DK 808 Womax

10.999,00 RSD

Kompresori

Kompresori za vazduh su višenamenski alati koji se koriste u raznim industrijama, zanatstvu, ali i u domaćinstvima. Ovi uređaji funkcionišu tako što sabijaju vazduh i skladište ga u rezervoaru pod pritiskom, a zatim ga ispuštaju prema potrebi kako bi pokrenuli različite alate ili izvršili određene zadatke. Kompresori su esencijalni za rad sa pneumatskim alatima, farbanje, naduvavanje guma, čišćenje, i mnoge druge poslove.

Opis Kompresora za Vazduh
Kompresori za vazduh sastoje se od motora, rezervoara za vazduh i kompresorske jedinice koja vrši sabijanje vazduha. Motor pokreće kompresorsku jedinicu koja uvlači vazduh iz okoline i sabija ga u rezervoar. Većina kompresora ima ugrađeni regulator pritiska koji omogućava korisniku da podešava izlazni pritisak prema potrebama posla.

Kompresori mogu biti pokretni, sa točkovima i ručkama za lak transport, ili stacionarni, koji se koriste u radionicama i industrijskim pogonima. Razlikuju se po snazi motora, zapremini rezervoara, maksimalnom pritisku i protoku vazduha.

Vrste Kompresora za Vazduh
Postoji nekoliko vrsta kompresora za vazduh, koji se razlikuju po principu rada i nameni:

Klasični klipni kompresori - Najčešće se koriste u radionicama i industriji. Ovi kompresori funkcionišu po principu klipa koji sabija vazduh. Dostupni su u različitim veličinama, od manjih modela za kućnu upotrebu do velikih industrijskih uređaja.

Vijčani kompresori - Ovi kompresori koriste rotirajuće vijčane elemente za sabijanje vazduha. Najčešće se koriste u industriji zbog svoje efikasnosti i kapaciteta za kontinuiran rad.

Turbo kompresori - Visokopritisni kompresori koji koriste turbo tehnologiju za postizanje velikih pritisaka. Idealni su za specifične industrijske aplikacije.

Bezuljni kompresori - Ovi kompresori su posebno dizajnirani za rad u čistim okruženjima gde je potrebna kompresija vazduha bez prisustva ulja, kao što su medicinske i farmaceutske aplikacije.

Namena Kompresora za Vazduh
Kompresori za vazduh su neophodni u mnogim industrijama i domaćinstvima zbog svoje široke primene:

Industrijska primena - Pokretanje pneumatskih alata, mašina za peskarenje, i drugih industrijskih uređaja.

Automobilska industrija - Za farbanje automobila, naduvavanje guma, čišćenje delova, i druge zadatke.

Zanatske radionice - Koriste se za pokretanje alata kao što su bušilice, pištolji za farbanje i spajalice.

Domaćinstva - Naduvavanje guma, lopti, dušeka, i čišćenje teško dostupnih mesta.

Prodaja Kompresora za Vazduh po Povoljnim Cenama u Srbiji
U Srbiji postoji širok izbor kompresora za vazduh koji se mogu kupiti po povoljnim cenama. Prodavnice nude različite modele za profesionalne i kućne korisnike, a sve češće se kompresori mogu pronaći i u online prodavnicama.

Online prodaja kompresora omogućava kupcima da izaberu uređaj koji najbolje odgovara njihovim potrebama, uz jednostavnu dostavu na kućnu adresu. Na raspolaganju su i akcije i popusti, što dodatno smanjuje cenu i olakšava kupovinu.

Iskoristite pogodnosti online prodaje i pronađite kompresor za vazduh koji će vam omogućiti efikasan i brz rad, uz uštedu vremena i energije.

Razvoj kompresora kroz istoriju

Prvi kompresori za vazduh počeli su da se koriste u industriji tokom sredine 19. veka, kada su uočeni kao korisni za obezbeđivanje snage za razne mašine i alate u rudarskoj i građevinskoj industriji.

1860-e godine: Razvoj prvih industrijskih kompresora pokrenut je potrebom za snabdevanjem alata energijom u rudnicima, gde se nije moglo koristiti električno napajanje. Ovi rani kompresori radili su na principu klipnog pomeranja i proizvodili su pritisak potreban za rad pneumatskih alata.

1861. godine: Francuski inženjer Eugène Péclet dizajnirao je jedan od prvih modernih kompresora, koristeći ga za snabdevanje rudarskih alata vazduhom. Kompresori su ubrzo počeli da se primenjuju u tunelogradnji, posebno u čuvenom Mont Sini železničkom tunelu između Italije i Francuske, gde su obezbedili ventilaciju i pokretali bušilice.

Krajem 19. i početkom 20. veka: Kompresori postaju sve popularniji, sa primenama u različitim industrijama, uključujući metalurgiju, proizvodnju i automobilsku industriju. Razvoj efikasnijih klipnih kompresora i prvih rotacionih kompresora otvorio je mogućnosti za još širu upotrebu.

1920-e i 1930-e godine: Kompanije kao što su Ingersoll Rand i Atlas Copco razvile su kompresore koje su omogućile široku primenu u građevinarstvu, industrijskoj proizvodnji i kod kućnih alata.

Današnji kompresori za vazduh koriste se u brojnim sektorima – od kućnih radionica do teške industrije – za napajanje pneumatskih alata, industrijskih sistema i za kontrolu procesa. Moderni kompresori dolaze u raznim varijantama, uključujući klipne, rotacione i centrifugalne modele, prilagođene specifičnim potrebama korisnika.