Rokovnici
Šta je rokovnik? Rokovnik je vrsta sveske odnosno beležnice koja obično ima određeni format i osim stranica za pisanje u njemu se nalaze dodatne strane sa kalendarom, planerima, podsetnicima… Rokovnik je dakle sveska koja je najčešće ukoričena tvrdim kožnim povezima... Detaljnije
25 - 26 od 26
25 - 26 od 26
Rokovnici
Rokovnici
Šta je rokovnik? Rokovnik je vrsta sveske odnosno beležnice koja obično ima određeni format i osim stranica za pisanje u njemu se nalaze dodatne strane sa kalendarom, planerima, podsetnicima… Rokovnik je dakle sveska koja je najčešće ukoričena tvrdim kožnim povezima i koja donekle liči na knjigu a ima i veliki broj strana. Na prvim stranama rokovnika uglavnom se nalaze polja za popunjavanje ličnih podataka a takođe i važeći kalendar za godinu za koju se rokovnik propisuje. Na prednjim stranama takođe se nalaze i datumi važnih praznika, mapa određene zemlje ili celog sveta kao i strane sa važnim telefonskim brojevima u zemlji u kojoj se rokovnik sastavlja i štampa. Dakle rokovnik bi bio lični organizator iliti sveska za dnevno planiranje obaveza.
Može se reći da je to pisani asistent za dnevne ali i hronične planove. Knjigovezan je tako da se može lako prenositi u rancu ili fasciklama pa čak i u rukama. Rokovnici se dosta koriste u svim onim oblastima gde su potrebna planiranja pa su čest predmet u fiokama arhitekata, pravnika, advokata, profesora. Rokovnike takođe mogu koristiti i studenti i učenici i čak su poželjni kod ove kategorije.
Što se tiče mapa koje se mogu naći u pojedinim rokovnicima one se uglavnom odnose na kodove i pozivne brojeve zemalja ili gradova u pojedinim zemljama. U rokovnicima se takođe nalaze i strane za beleške koje su posebno odvojene i gde se po danima i mesecima parcelisano može pisati.
Nije nemoguće da će rokovnici vrlo ubrzo postati zaboravljeni. Ipak koliko god napredna bila informaciona tehnologija rokovnici se i d an danas proizvode i prodaju u velikom broju. Zbog čega bi uopšte rokovnici mogli da nestanu? Pa dakle svi znamo da je tehnologija omogućila pojedinačne planere koji funkcionišu na digitalnom principu ali i to da postoje telefoni takozvani smart phones koji u sebi imaju aplikacije planera, digitalne podsetnike itd. Ipak, pojedinci su svakako skloniji pisanom planiranju i često se vraćaju sistemu papir olovka pa za sada nema bojazni da će planeri i rokovnici sa agendama otići u zaborav.