Sobne bicikle

Ako niste pristalica aktivnosti na otvorenom, to ne znači da ste osuđeni na neaktivnost. Uz razne organizovane pojedinačne ili grupne telesne aktivnosti kao što su razne vrste aerobika,  trening u teretani i slično, kao opcija postoji i sobni bicikl. Prednost... Detaljnije
Sobni bicikl RX 219
prodato

Sobni bicikl RX 219

27.900,00 RSD
Sobni bicikl RX 217
prodato

Sobni bicikl RX 217

28.290,00 RSD
Spin bicikl BC 4620
prodato

Spin bicikl BC 4620

34.998,00 RSD

Sobne bicikle

SOBNE BICIKLE

Ako niste pristalica aktivnosti na otvorenom, to ne znači da ste osuđeni na neaktivnost. Uz razne organizovane pojedinačne ili grupne telesne aktivnosti kao što su razne vrste aerobika,  trening u teretani i slično, kao opcija postoji i sobni bicikl. Prednost vožnje sobnog bicikla, je u tome da  izuzetno dobra aktivnost  za osobe obolele od bolesti srca i krvnih sudova. 

Vožnja sobnog bicikla jača srce, mišiće i imuni sistem. Takođe je odlična prevencija od rasprostranjenih problema savremene civilizacije kao što su hronični bolovi u leđima, oboljenja srca, prekomerna telesna težina, infarkt, moždani udar, problemi sa zglobovima i proširene vene. Biciklizam je efikasniji od džoginga kada je reč o fizičkoj kondiciji. Naime, vožnja sobnog bicikla je najbolji trening za osobe sa srednjim i niskim nivoom kondicije. Samo pola sata neprekidne vožnje na sobnom biciklu ostavlja pozitivan efekat na srce. Sa druge strane, mali je broj onih koji nemaju dobru kondiciju a mogu da trče pola sata bez pauze. 

Voziti sobnu biciklu je lakše, jer 60 do 70 odsto telesne težine nose sedište i volan. Srce i krvotok se jačaju uz istovremeno rasterećenje kostiju i mišića. Redovnim treningom na sobnoj bicikli se smanjuje krvni pritisak, a time i verovatnoća od srčanog udara. Kako se radi o fizičkoj aktivnosti tipa izdržljivosti, unos i razmena kiseonika se inteziviraju, a organizam se navikava da troši masne rezerve. Režim vožnje na sobnom biciklu se reguliše prenosnim mehanizmom, pa tako čak i kada se izabere manja brzina uz visoku frekvenciju okretanja pedala, krvni pritisak neće mnogo skočiti. 

Ravnomerni kružni pokreti pedala podstiču dopremanje zglobne tečnosti sa hranljivim materijama do hrskavice zgloba i njeno utrljavanje u tkivo. Vožnja bicikla, tako, doprinosi regeneraciji zgloba kolena. Ritmični pokreti pri vožnji sobnog bicikla jačaju dijagonalne mišiće smeštene između tela pršljenova, a ti mišići upravo obezbeđuju stabilnost kičme. Osim toga, hrskavica između pršljenova ishranjuje se, kao i zglobna hrskavica, preko tečnosti u tkivu. Za vreme vožnje sobnog bicikla hrskavica apsorbuje veću količinu tečnosti, pa je snabdevanje hranljivim materijama poboljšano. Vožnja sobnog bicikla se preporučuje i osobama sa proširenim venama, jer okretanje pedala deluje kao pumpa na vene i krv bolje cirkuliše. 

Da li se vožnjom sobnog bicikla postižu isti efekti kao i vožnjom bicikla u prirodi? Dejstvo na mišiće, srce, krvne sudove i zglobove je slično, ali vožnja u prirodi pruža daleko veći užitak. Ali kako ćete da vozite biciklu kada pada kiša i veje sneg? Naravno, tada možete da vozite sobnu biciklu. Doziranim kondicionim treningom smanjuje se nivo hormona stresa kortizola, a istovremeno se povećava nivo hormona sreće serotonina i prirodnog opijata endorfina. Efekat je očigledan! Dobro raspoloženje i životna radost postaje sa sobnim biciklom sastavni deo života! Jedina prikladna aerobna aktivnost koju možete praktikovati u stanu ili kući. Nije potrebno mnogo priprema - ustanete iz fotelje, sednete i okrećete pedale. Sobna bicikla je sigurana i za starije osobe jer je izuzetno stabilan. 

Voziti sobnu biciklu je idealno rešenje za osobe obolele od srčanih bolesti i krvnih sudova, ali prvo je obavezna konsultacija sa lekarom, kako ne bi došlo do komplikacija.