Štedljive sijalice

Štedljive sijalice su se pojavile na tržištu poslednjih decenija i njihova primarna funkcija jeste ravnomerna potrošnja i pravilna upotreba električne energije. Drugačije se ove sijalice mogu nazvati i kompaktnim fluorescentnim svetiljkama koje se često obeležavaju engleskim skraćenicama CFL. Osim ovih... Detaljnije

Štedljive sijalice

Štedljive sijalice

Štedljive sijalice su se pojavile na tržištu poslednjih decenija i njihova primarna funkcija jeste ravnomerna potrošnja i pravilna upotreba električne energije. Drugačije se ove sijalice mogu nazvati i kompaktnim fluorescentnim svetiljkama koje se često obeležavaju engleskim skraćenicama CFL. Osim ovih naziva javlja se i naziv štedna sijalica ili čak eko sijalica. Ovakve sijalice su pravljene po principu fluorescenicje. 

Njihova osnovna namena i funkcija je najpre ta da zamene klasične sijalice. Klasične sijalice su sve one sijalice koje funkcionišu po principu (incandescent light bub) užarene niti. Užarena nit kod ovih sijalica umeće se u sijalično grlo koje se spaja sa dotokom električne energije. Za razliku od njih štedne sijalice troše mnogo manje energije što govori i to da imaju duži vek trajanja. Ove sijalice su svakako iz tih razloga nešto skuplje ali svakako dosta isplativije kada se čitav kontekst uzme u obzir. Prosečni vek trajanja ovih sijalica je čak od osam do petnaest puta duži od onih klasičnih sijalica na koje je svet navikao. Vek trajanja naravno određuju i drugi faktori kao što su fabričke greške, naponske greške, ispostavljenost mehaničkim potresima ili visokoj temperaturi okoline.

Početna investicija je svakako od tri do deset puta veća kada su u pitanju ove sijalice ali se svakako dužim veokom trajanja ušteda elektirčne energije odražava i na uštedu novca. Ove sijalice sve više vide upotrebu poslednjih godina pa su primenjive kako u komercijalnim zgradama i poslovnim prostorima tako i u domaćinstvima različitih tipova. Za razliku od sijalica klasičnog tipa koje se pale odmah pri dodiru na prekidač, ove sijalice imaju određeno vreme koje je propisano da dostignu puni sjaj. Pri nešto nižim temperaturama, paljenje sijalica je duže nego inače.

Ponekad je potrebno i do tri minuta da sijalice ovog tipa postignu puni sjaj. Razume se da će vam u prvo vreme malčice i smetati ovakav način paljenja upravo zbog navike koju imate, ali će se i to vremenom dovesti na pravu meru pa ćete u kući imati zdravije svetlo koje će vam pritom uštedeti i para i električne energije.