Aparati za gasno zavarivanje
Aparat za zavarivanje Maxima 190 Synergic TELWIN
Aparati za gasno zavarivanje
Gasno zavarivanje je započelo svoj razvoj krajem 19. veka, kada su hemičari i inženjeri otkrili mogućnost stvaranja visokotemperaturnih plamenova pomoću gasova. Razvoj acetilena, goriva koje gori na veoma visokoj temperaturi kada se kombinuje sa kiseonikom, bio je ključan za napredak gasnog zavarivanja. Krajem 1890-ih, francuski inženjer Edmond Fouché i hemičar Charles Picard razvili su prvi praktični sistem za acetilensko zavarivanje kombinovan sa kiseonikom, poznat kao autogeno zavarivanje.
Širenje u industriji
Tokom prvih decenija 20. veka, gasno zavarivanje je postalo popularno zbog svoje jednostavnosti i ekonomičnosti. Upotreba acetilensko-kiseoničkog plamena omogućila je radnicima da tope metale i spoje ih uz relativno mali trošak, što je ovu tehniku učinilo idealnom za širok spektar industrijskih primena, uključujući popravke i održavanje, kao i izgradnju brodova, vozila i struktura.
Gasno zavarivanje postalo je naročito popularno tokom Prvog svetskog rata, kada je industrijska proizvodnja zahtevala brza i efikasna rešenja za spajanje metala. Zahvaljujući gasnom zavarivanju, industrija je bila u mogućnosti da brzo proizvodi i popravlja opremu i vozila.
Tehnički napredak
Sa napretkom tehnologije, acetilensko-kiseonički plamen postao je još efikasniji, a oprema za gasno zavarivanje dostupnija. Tokom 1930-ih, gasno zavarivanje je već bilo zastupljeno u gotovo svim industrijskim granama. Međutim, kako su se razvijale nove tehnike poput elektrolučnog zavarivanja i MIG/MAG zavarivanja, gasno zavarivanje je počelo da se koristi uglavnom za specijalne primene, kao što su zavarivanje tankih limova, obojenih metala i popravke.
Moderno doba gasnog zavarivanja
Danas se gasno zavarivanje koristi pretežno u specijalizovanim oblastima, kao što su umetničko zavarivanje, restauracija, popravke, i u nekim građevinskim i industrijskim primenama gde nije potrebna ekstremna brzina ili automatizacija.
Gasno zavarivanje je i dalje popularno zbog svoje prenosivosti i mogućnosti da se koristi u različitim okruženjima, čak i na otvorenom. Ova tehnika zavarivanja je jednostavna za naučiti i koristi relativno jeftinu opremu u poređenju sa nekim savremenijim metodama.
Prednosti i nasleđe gasnog zavarivanja
Gasno zavarivanje ostavilo je veliki uticaj na industriju i smatra se pionirskom tehnikom koja je postavila temelje za druge metode. Prednosti koje je donelo, poput prenosivosti, niske cene i jednostavnosti, čine ga relevantnim i danas za specifične primene. Kroz istoriju, gasno zavarivanje se dokazalo kao jedna od najkorisnijih i najpristupačnijih metoda za spajanje metala, ostavljajući trajno nasleđe u zavarivačkoj industriji.