Digitalni foto ramovi

Fotografija je medij dobijen delovanjem svetlosti na površinu koja je osetljiva na svetlost. Fotografija može postojati u fizičkom obliku (na papiru, staklu, limu,...) ili u elektronskom obliku (na zaslonu ekrana, projektovanjem na određenu podlogu ). Istim nazivom se označavatehnička delatnost... Detaljnije

Digitalni foto ramovi

Digitalni foto ramovi

Fotografija je medij dobijen delovanjem svetlosti na površinu koja je osetljiva na svetlost. Fotografija može postojati u fizičkom obliku (na papiru, staklu, limu,...) ili u elektronskom obliku (na zaslonu ekrana, projektovanjem na određenu podlogu ). Istim nazivom se označava
tehnička delatnost i umetnička disciplina. Naziv fotografija (spojen od grčkih reči fotos i grafein) prvi je upotrebio Francuz Herkil Florans 1833. prilikom opisivanja svog otkrića slikanja pomoću svetlosti, ali njegov izum nije bio tada obelodanjen (nego tek vek i po kasnije – 1977 ) pa javnost u to vreme nije saznala za taj naziv. 

Negde se može pročitati da nemačka istoriografija pripisuje prvu upotrebu naziva fotografija nemačkom astronomu Johanu Medleru (25. februar 1839), ali ostala svetska istoriografija to argumentovano osporava. Ustvari, zvanično je prvi uneo u javnost naziv fotografija (tj. crtanje pomoću svetlosti) engleski astronom i fizičar Džon Heršel, 4. februara 1839. godine, tri nedelje pre Medlera. Fotografija je prešla usko profesionalne granice a industrija je proizvodila sve jednostavnije forme kamera, dostupnih svima. Krajem dvadesetog veka doživela je još jednu revoluciju uvođenjem digitalne fotografije. Pokrenula se čitava legija fotografa, ne samo profesionalnih nego i amatera, pred čijim objektivima sve ima vrednost: i oblačak povrh Ajfelove kule, i kamena pećina u Kapadokiji, i mavarski spomenik u Andaluziji, i kapljice rose na listu – bilo gde u svetu. Fotografija –iako je u stvari dokumentarni fenomen, ušla je i u umetnost, da bi, u okviru neoavangardnih pravaca i razuđenih autorskih interesovanja, postala instrument različitih tipova i modela umetničke prakse.

Posle digitalnih fotoaparata i fotografija, logično, na tržištu se pojavio i digitalni ram za slike. Po prebacivanju fotografija iz aparata, ram se podešava tako da prikazuje jednu ili više slika, a postavlja se kao i svaki "tradicionalni" okvir za fotografije - na zid, na sto, vertikalno ili horizontalno. Uz digitalni ram, kupac dobija i obične drvene okvire u više boja, koje može da namesti tako da se ram uklapa u ambijent. Svako od nas ima na stolu sliku ili slike svojih najmilijih. To su najčešće porodične slike i slike prijatelja. Navikli smo da ih gledamo u ramovima od izrezbarenog drveta, gipsa, stakla, slonovače ili metala. Od sada možemo ih gledati u digitalnim ramovima sa mnogo više mogućnosti. U zavisnosti od modela, digitalni ramovi mogu imati internu memoriju do 150 KB ili ih možete koristit sa memoriskom karticom ili USB-om. Možda ste nekada samo maštali o tome, sada je moguće, ubacite sve slike sa letovanja ili dečjeg rođendana u ram, odaberite opciju za slideshow i uživajte. Na vašem ramu će se slika menjati svakih nekoliko sekundi.Ram prikazuje digitalne fotografije koje su smeštene u JPEG formatu, što je standardni format većine fotoaparata. Samo JPEG format je kompatibilan sa ovim ramom. Fotografije sa najviše 10 miliona piksela mogu biti prikazane. 

Obavezno proverite da li ste uređaj ispravno povezali na struju. Zatim ga isključite, pa ponovo uključite. Ako ne prepoznaje memorijsku karticu, ona  je možda uneta pogrešno ili nije gurnuta dovoljno. Posle unosa memorijske kartice u pravom smeru, ako i dalje ne može da pročita, molimo vas da isključite uređaj a zatim ga ponovo uključite.Digitalni ramovi su novost pri prikazivanju vaših fotografija. Na njih se sa lakoćom mogu prebaciti vaše fotografije bilo sa kompjutera ili digitalnog fotoaparata, a neki imaju i čitač kartica. 

Za razliku od običnih ramova gde stoji jedna fotografija na digitalnim ramovima možete birati više fotografija koje će se smenjivati u određenom vremenskom periodu kao i efekte pri promeni ili prikazivanju fotografije. Sledeći put kad budete imali goste biće prijatno iznenađeni vašim digitalnim ramom. Najveća prednost je što se može ubaciti više desetina fotografija, koje se u određenom vremenskom periodu same menjaju, uz dodatne efekte. Na početku treba napomenuti da digitalni okviri nisu jeftini. Međutim, oni mogu zameniti sve okvire u kući. Najveća prednost je što se može ubaciti više desetina fotografija, koje se u određenom vremenskom periodu same menjaju, uz dodatne efekte. Većina ramova poseduje mogućnost dodavanja dobro poznatih memorijskih kartica, tako da se memorija može proširivati. Neki od digitalih ramova imaju mogućnost reprodukcije zvuka u mp3 formatu, kao i video-zapisa. 

Kod odabira nekog od digitalnih ramova, treba obratiti pažnju na nekoliko stvari. Vrlo je bitan ugao gledanja rama, pa je ram kvalitetan jedino ako je slika kristalo jasna iz svakog ugla. Druga osobina je rezolucija ekrana - ne mora se napominjati da je veća rezolucija znatno bolji izbor. 

Takođe, nešto što se nikako ne sme ignorisati jeste veličina ekrana, mada od nje uveliko zavisi i cena rama. Ako mesto za digitalni ram treba da bude radni sto, onaj do sedam inča zadovoljiće potrebe svakog kupca.