Muljače za groždje
Ovaj uređaj služi da se nakon branja grožđe izmulja, odvoji od peteljki i pripremi za proizvodnju vina. Muljača može biti ručna i elektromotorna.Dobijanje crnih i ružičastih vinaPrerada crnog grožđa u vino razlikuje se od prerade belog, jer kod crnog grožđa... Detaljnije
1 - 24 od 31
Univerzalna ručna muljača za grožđe i voće sa aluminijumskim valjcima Microeno Enoitalia
22.554,00 RSD
21.480,00 RSD
Presa za voće 25x35 cm – 20 lit
48.960,00 RSD
Presa za grožđe 35L Enoitalia
60.858,00 RSD
57.900,00 RSD
Muljača motorna sa funkcijom odvajanja peteljki i pumpom ARNO25 Enoitalia
145.278,00 RSD
138.290,00 RSD
Električna muljača sa odvajanjem peteljke i pumpom 2.5HP Arno25 Inox Enoitalia
264.839,00 RSD
251.990,00 RSD
1 - 24 od 31
Muljače za groždje
Muljača za grožđe
Ovaj uređaj služi da se nakon branja grožđe izmulja, odvoji od peteljki i pripremi za proizvodnju vina. Muljača može biti ručna i elektromotorna.
Dobijanje crnih i ružičastih vina
Prerada crnog grožđa u vino razlikuje se od prerade belog, jer kod crnog grožđa muljana smesa vri (fermentira) u otvorenim posudama kako bi se izvukla iz boja pokožice. Naime, malo je onih sorti grožđa evropske loze koje imaju obojen sok; boja se "krije" u pokožici i treba je "izvući", što se postiže vrenjem muljavine ( smesa koja se dobija muljanjem grozdja u muljaci ) crnog grožđa. Pri tom vrenju najvažnija je povišena temperatura i prisustvo alkohola. Zato se i prerada crnog grožđa razlikuje od prerade belog.
Prerada crnog grožđa
Grožđe se izmulja i odstrane peteljke, jer bi njenim vrenjem (fermentacijom) u muljanom grozdju došlo do izlučivanja velikih količina tanina, što bi budućem vinu dalo vrlo opor ukus.
Vrenje izmuljanog crnog grožđa
Izmuljano grožđe - masulj - u kojem se sok pomešan s kožicama i semenkama, sumpora se dodavanjem kalijum metabisulfit 8-10 g / hl ili sumporaste kiseline 0,8-1,0 dl / hl. Sumporisanje je neophodno jer je i boja crnih vina podložna oksidaciji. Nekoliko sati nakon sumporisanje izmuljane mase, se dodaje vinski kvasac. Vrenje muljanog grozdja, sprovodi se na nekoliko načina, odnosno, dva su osnovna postupka: hladni postupak i termički. Toplotni se radi u većim vinarijama, dok se hladni provodi u vinarijama malih proizvođača. Taj postupak, odnosno vrenje, može se sprovoditi otvoreno - sa ili bez rešetke i zatvoreno - sa rešetkom ili bez nje. Bolji način otvorenog vrenja je kaca sa rešetkom koja sprečava da se klobuk koji nastaje od pokožica, u toku vrenja diže na površinu i dolazi u doticaj sa vazduhom. Najmanje jednom dnevno treba ukloniti rešetku i dobro promešati pokožice s moštom. Ovakvo vrenje (a provodimo ga zbog izlučivanja boje) traje 4-7 dana. Vrenje se nastavlja u bačvi i dalji postupak je isti kao pri preradi belog grožđa. Pogrešno je ostavljati muljano grozdje na vrenju duže vreme od navedenog, kako bi se dobila jača boja, jer se ona - gubi! Naime, boja se vrlo lako veže na materije koje imaju veliku površinu, ivice kace, stanice kvasca - a i menja se delovanjem kiseonika iz vazduha. Osim toga, pri predugom vrenju muljanog grozdja otope se i znatne količine tanina, koje vinu daju preopor ukus i miris.
Ružičasta vina
Ružičasta vina su oduvek bila omiljena kod dobrih poznavalaca. Takva su vina po boji bliže crnima a po okusu belim vinima. Boja ružičastih vina kreće se od vrlo svetle do tamnije ružičaste, što zavisi od sorte grožđa i načina proizvodnje. Najsvjetlije ružice dobijaju se preradom crnog grožđa na način uobičajen za belo vino. Grožđe se mulja, cedi, i zatim mošt provri odvojen od komine. Intenzivnija boja ružičastih vina postiže se sledećim načinom: grožđe se mulja uz obavezno odvajanje peteljkovine, sumporise sa 10-20 g / hl kalijumovog metabisulfit ili 1,0-2,0 dl / hl sumporaste kiseline, masulj dobro izmeša i prebacuje u kacu ili badanj. Što je boja grožđa intenzivnija, vreme držanja na komini biće kraće.
Šta Vam je potrebno od opreme za proizvodnju vina ili rakije:
- Inox tankovi, rotomatici, vinifikatori za fermentaciju i čuvanjevina, voćnih rakija i sokova
- Inox tankovi za proizvodnju voćnih rakija,
- Mašine za obradu voća (iskošćavanje, mlevenje, pasiranje) kod proizvodnje voćnih rakija
- Prese za ceđenje grožđa i voća, (belt presa, paking presa. pneumatska presa).
- Pumpe, mono pumpe, pasterizatori
- Muljače za vino - ručne ili na elektro pogon
- Naplavni filteri, vakum filteri, pločasti filteri, mikro filteri
- Sredstva za fermentaciju (kvasci, enzimi, sredstva za bistrenje)
- Sredstva za bistrenje i korekciju vina, rakija
- Ambalaža (staklena, PVC, kartonska)
- Bag in box vreće
- Mašine za proizvodnju ambalaže (karton, PVC)
- Mašine za ambalažiranjei punjenje rakija, vina
- Sve vrste čepova i zatvarača,
- PVC kapice
- Hrastova barique burad i bačve veće zapremine, dudova burad za rakiju
- Mašine za pranje buradi
- Kazani za rakiju – klasični sa mešačem i bez mešača
- Kazani za rakiju – sa kolonama i deflegmatorom
Istorijat muljača za grožđe
Upotreba muljača za grožđe datira još iz antičkih vremena. Prvi tragovi vinogradarstva na teritoriji današnje Srbije pronađeni su u posudama iz bronzanog doba, oko 2200. godine p.n.e., i iz gvozdenog doba, oko 400. godine p.n.e.
U to vreme, grožđe se muljalo ručno ili uz pomoć jednostavnih alata.
Tokom srednjeg veka, vinari su koristili drvene prese za muljanje grožđa, što je bio fizički zahtevan proces. Industrijska revolucija u 19. veku donela je mehanizaciju u vinogradarstvo, uključujući razvoj prvih mehaničkih muljača koje su olakšale i ubrzale proces muljanja.
U 20. veku, sa napretkom tehnologije, muljače su postale sofisticiranije. Uvedene su električne muljače sa funkcijom odvajanja peteljki, što je značajno poboljšalo kvalitet vina. Danas, moderni uređaji omogućavaju preciznu kontrolu procesa muljanja, prilagođavajući se različitim sortama grožđa i stilovima vina.
Glavni brendovi muljača za grožđe
Na tržištu postoji nekoliko renomiranih proizvođača muljača za grožđe koji su stekli poverenje vinara širom sveta:
Enoitalia: Italijanska kompanija poznata po širokom asortimanu muljača, od ručnih do električnih modela sa funkcijom odvajanja peteljki. Njihovi proizvodi su cenjeni zbog kvaliteta izrade i pouzdanosti.
Grifo: Takođe iz Italije, Grifo nudi muljače različitih kapaciteta, prilagođene kako malim proizvođačima, tako i većim vinarijama. Njihovi uređaji su poznati po dugotrajnosti i efikasnosti.
Ruris: Ova kompanija nudi muljače koje kombinuju tradicionalni dizajn sa modernim tehnologijama, pružajući pouzdane uređaje za vinare.
De'Longhi: Iako poznatija po kućnim aparatima, ova italijanska kompanija proizvodi i muljače za grožđe, fokusirajući se na kvalitet i inovacije.
Pri odabiru muljače, važno je uzeti u obzir kapacitet proizvodnje, vrstu grožđa i specifične potrebe vinarije. Kvalitetna muljača doprinosi boljem ekstraktu soka i, samim tim, kvalitetnijem vinu.
U Srbiji, vinogradarstvo ima dugu tradiciju, a savremeni vinari sve više koriste moderne muljače kako bi unapredili proces proizvodnje i postigli vrhunski kvalitet vina.