Održavanje higijene
Evo nekoliko praktičnih saveta za čišćenje raznog pokućstva u Vašem domu:Fuge u kupatilu, prljave od buđi, možete očistiti sodom bikarbonom koju ćete starom četkicom za zube naneti na fuge i trljati.Za čišćenje keramičkih pločica koristite rastvor jedinakih količina mlake vode... Detaljnije
1 - 24 od 99
Kese za smeće HDP 40L 20kom BEOROL
108,00 RSD
1 - 24 od 99
Održavanje higijene
Kućna higijena se lakše održava sa našim proizvodima
Evo nekoliko praktičnih saveta za čišćenje raznog pokućstva u Vašem domu:
- Fuge u kupatilu, prljave od buđi, možete očistiti sodom bikarbonom koju ćete starom četkicom za zube naneti na fuge i trljati.
- Za čišćenje keramičkih pločica koristite rastvor jedinakih količina mlake vode i sirćeta. Perite ih vodom kojoj ste dodali alkohol, obrišite suvom krpom i bićete iznenađeni učinkom. Mrlje od čaja sa keramičkih pločica skinite solju. Pospite pločice solju, prebrišite, isperite čistom vodom i osušite mekom krpom.
- Mrlje od mastila na parketu nestaće ako ih istrljate krpom natopljenom u mešavinu mleka i glicerina. Te delove parketa zatim operite vodom.
- Mrlje od lepka sa parketa skidamo čistim benzinom, tako što ih trljamo starom četkicom za zube, a potom parket operemo vodom.
- Mrlje od lepka sa lakiranog parketa skidamo vatom natopljenom u aceton za skidanje laka sa noktiju, pazeći da pritom ne oštetimo lak na parketu.
- Šupijine koje se vremanom pojavljuju u parketu, možete ispuniti smesom jakog lepka za drvo i piljevine. Nekim predmetom dobijenu smesu pažljivo utisnite u šupljine.
- Masne mrlje sa drvenog poda očistićete tako što ćete svaku mrlju premazati gustom mešavinom sirćeta i brašna i ostaviti da deluje minut do dva.
- Jako prljav drveni pod čistite struganjem žičanim sunđerom.
- Ogrebotine na drvenom podu istružite šmirglom i premažite bezbojnim lakom.
- Tapison možete osvežiti i četkanjem grubom četkom navlaženom mlakom vodom kojoj ste dodali čist alkohol u razmeri 4:1.
- Prostirke od slame operite šamponom za kosu, isperite čistom vodom i sušite na vetru.
- Ako ste po bilo kojoj vrsti poda prolili ulje, pospite ga obilino solju i ostavite da deliuje bar 10 minuta. Zatim očistete mekom krpom i operite kao i obično.
- Tepihe dva puta nedeljno čistite usisivačem, a za temeljno čišćenje upotrebite praher.
- Budući da novi tepisi ispuštaju dlačice, neko vreme ih nemojte ni četkati ni usisavati, već ih ostavite da se dobro slegnu.
- Da bi se tepih ravnomarno trošio treba ga povremeno okretati. Kako se na tepihu ne bi ocrtavali obrisi nogu i nameštaja, na njih stavite gumene podloške.
- Tanke i lake tepihe obložite tankom penastom gumom kako se ne bi klizali.
- Ako vam se tepih ipak preomi, prostrite ga po podu, navlažite i opteretite po celoj površini.
- Ako vam se tepih para po ivicama, napravite rubove iglom i koncem.
- Zavrnute rubove tepiha možete ispeglati ako pod rubove stavite težu tkaninu, gumu ili tanji karton.
- Tepihe treba čistiti i zimi. Treba ih izneti napolje, prostrti po snegu licem i odozgo tresti tresačem. Hladnoća ubija razne bakterije i grinje.
- Ako želite da osvežite boju tepiha, jednostavno ga pospite solju, zamotajte dobro i ostavite preko noći. Sutradan tepih dobro istresite i usisajte.
- Resice na ruboovima tepiha ne smete češljati već samo četkati, a najboolje je da ih uredite noktima.
- Prilikom promeštanja nameštaja, na tepihu ili tapisonu ostaju duboke brazde. Da ih odstranite, ta mesta prepeglajte vrućom peglom preko jako mokre krpe. Zatim ta mesta na tepihu ili tapisonu iščetkajte.
- Tapete od papira, kao , najlakše ćete očistiti krpom natopljenom u rastvor alkohola.
- Na svim vrstama tapeta osvežićete boju ako ih prebrišete sunđerom natopljendm u mešavinu od jednakih delova vode i sirćeta ili vode i amomijaka.
- Crne mrlje od plesni, s tapeta očistite čistom flanelskom krpom natopljenom u alkohol.
- U lepak kojim ćete sami lepiti tapete, dodajte nekoliko kapi terpentina. Tako ćete tapete lako nalepiti i na vlažne zidove i oni se neće odlepiti.
- Da odstranite plesnive mrlje sa plafona, izmešajte kilogram karbida u četiri litre vode i dobijenom tečnošću nekoliko puta prebrišite mrlje. Kada sasvim nestanu, čišćene delove obojite. Plesan se više neće pojaviti.
- Kada ste odabrali boju za zidove, morate imati na umu da je boja na kutiji uvek za nijansu svetlija nego na zidu.
- Ako želite da probušite keramičku pločicu, najbolje je da na željeno mesto pre bušenja zalepite flaster i na njemu ozhačite tačku bušenja. Tako ćete pločicu probušiti a da vam se pri tome bušilica ne kliza.
- Da bez teškoća zabijete ekserčić u zid, na primer za slike, ekser prvo zabijte u karton, a zatim ga zajedno sa kartonom pričvrstite na zid. Tako će ekserčić stajati pravo, a zaštitićete prste.
- Manje ogrebotine na vratima i prazorskim okvirima popravite premazivamjem lanenim uljem.
- Pripremite mešavinu od pola litra sirćeta i šake soli. Nanesite je na prozorska stakla, pa zatim samo prebrišite suvom krpom.
- U vodu stavite malo sirćeta i novinskim papirom nanesite na stakla. Prebrišite suvim novinskim papirom.
- Da očistite mrlje od boje kojom ste bojili stan, stakla operite mešavinom jednake količine vode i sirćeta.
- Lakirani nameštaj obrišite sapunicom kojoj ste dodali kašiku petroleja.
- Nameštaj od tika, bukovine i orahovine, dva puta godišnije premažite uljem i voskom.
- Stolove i stolice od trske i pruća ili šiblja, možete oprati slanom vodom (u 5 litara vode otopite jednu kašiku soli). Posle pranja premažite sredstvom za glačanje parketa i pažljivo istrljajte, kako bi opet bilo sjajno.
- Predmete od nelakiranog vrbovog pruća očistite krpom natopljenom u mleku.
- Lakirano pruće treba čistiti lanenim uljem.
- Sve vrste predmeta od pruća možete takođe oprati u rastvoru deterdženta za pranje posuđa, isprati hladnom vodom i sušiti na suncu.
- Da biste obnovili okvire za slike, premažite ih neutralnom kremom za cipele ili vazelinom. Nakon 5 minuta ih obrišite suvom krpom.
- Ako u stanu imate starinski nameštaj sobe morate često provetravati kako bi u vazduhu bilo dovoljno vlage. Ako je vazduh suv drvo puca, a sa njim i lak.
- Starinsko drvo koje su napali crvi možete i sami izlečiti, tako što ćete prvog dana pumpicom ili injekcijskim špricem i igiom, u sve rupice u drvetu ubrizgati mešavinu od tri četvrtine amonijaka i četvrtine vode. Drugog dana ubrizgajte samo amonijak, a trećeg dana celu površinu nameštaja očistite sredstvom za čišćenje parketa.
- Da biste starinskom nameštaju vratili sjaj, dobro izmešajte jednake količine ulja i sirćeta. Tom mešavinom premažite nameštaj i ostavite dva dana. Zatim istrljajte flanelskom krpom
- Da biste očistili starinsku svetiljku, na ruke navucite stare bele pamučne rukavice, prste umačite u alkohol i njima istrljajte svaki pojedinačni ukras svetiljke.
- Ako se na drvenom stolu poznaju svetle mrlje od boca iii čaša za vodu, odstranite ih tako što ćete na suv sunđer sipati malo jestivog ulja, premazati sto i ostaviti 10 minuta. Zatim što istrljajte suvom mekom krpom.
- Ako vrata škripe ili se fijoke teško otvaraju, pomoći će obična drvena olovka. Šarke na vratima na fijokama išarajte olovkom. Grafit će ih odlično podmazati.
- Nameštaj presvučen pravom kožom čistimo pamučnom krpom i vazelinom, ostavimo preko noći pa sledećeg dana izglancamo čistom pamučnom krpom.
- Kadu ćete lako očistiti smesom od vinskog sirćeta i brašna, kojom treba premazati kadu i ostaviti 10 minuta pa zatim isprati.
- Možete je čistiti i zagrejanim vinskim sirćetom. Natopite sunđer i kadu prebrišite, a zatim isperite toplom vodom.
- Naslage kamenca koje su se nakupile u posudama za vodu ili drugim posudama, uklonite tako, što ćete u posudu sipati vodu i so, staviti da neko vreme kuva i ostaviti u posudi da se ohladi. Na kraju operite posudu na uobičajen način.
- Da brzo očistite radijatore nanesite na njih limunov sok i prebrišite ih vlažnom krpom.Najbolje ćete ih očistiti vlažnom krpom i sodom bikarbonom, kojom ih treba istrljati, zatim isprati i obrisati.
- U lavabo sipajte zagrejano sirće, istrljajte, ostavite pola sata i isperite virelom vodom. Po potrebi postupak ponovite.
- Prljava prozorska stakla možete čistiti trljanjem polovinom krompira zatim ih prebrišite čistom vlažnom krpom i osušite.U litar belog alkoholnog sirćeta stavite dva očišćena luka i prokuvajte. Time operite prozore i dobro istrljajte novinskim papirom. Možete ih očistiti i polovinom limuna. Istrljajte ih i obrišite.
- Potamnele gvozdene predmete očistite mešavinom čađi i maslinovog ulja.
- Kada čistite putne kofere, morate očistiti i metalne delove. Zatim ih spolja i iznutra pospite dečijim puderom kako ne bi zarđale.
- Slavine više puta trljajte krpom natopljenom toplim sirćetom.
- U odvodnim cevima u kupatilu i kuhinji nakuplja se razna prljavština i kamenac koji dovode do začepljenja. Zbog toga u njih povremeno sipajte po 1 dl sone kiseline koja će rastvoriti kamenac i prljavštinu.
- Poklopac i dasku na WC šolji najbolje ćete očistiti čistim alkoholom.
- Ogledalo perite vlažnim sapunom, isparite i sušite nekom krpom koja ne ostavlja dlačice
- Predmete od bakra dobro ćete očistiti smešom od kukuruznog brašna, soli i sirćeta. Ostavite je na predmetima bar 15 minuta da deluje, zatim ih istrljajte vunenom krpom.