Tablet računari
je tablični računar, koji ima glavne karakteristike personalnih računara u tradiciji Microsoft Tablet PC računara, kao mašina kojom upravlja krajnji korisnik. Tablet PC je prenosni računar opremljen ekranom osetljivim na dodir kao primarni ulazni uređaj, i dizajniran je tako da... Detaljnije
97 - 109 od 109
97 - 109 od 109
Tablet računari
Tablet PC ( Tablet PC )
je tablični računar, koji ima glavne karakteristike personalnih računara u tradiciji Microsoft Tablet PC računara, kao mašina kojom upravlja krajnji korisnik. Tablet PC je prenosni računar opremljen ekranom osetljivim na dodir kao primarni ulazni uređaj, i dizajniran je tako da se veoma jednostavno upravlja. Termin je postao popularan kao koncept predstavljen od strane kompanije Microsoft u 2001. Naziv tablet PC se sada odnosi na bilo koju tablet računar, veličine personalnog računara, čak i ako to ne koristi Windovs. Tablet računari mogu da koriste virtuelne tastature i prepoznavanje rukopisa za unos teksta preko ekrana osetljivog na dodir.
Svi Tablet personalni računari imaju bežični adapter za Internet i lokalnu mrežu. Softverske aplikacije za Tablet PC uključuju Office programske pakete, Web pretraživače, igre i razne aplikacije. Međutim, pošto Tablet računari kao prenosni uredjaji imaju nešto slabije hardverske komponente, zahtevnije PC aplikacije ne mogu optimalno koristiti na njima.
Svi Tablet personalni računari imaju bežični adapter za Internet i lokalnu mrežu. Softverske aplikacije za Tablet PC uključuju Office programske pakete, Web pretraživače, igre i razne aplikacije. Međutim, pošto Tablet računari kao prenosni uredjaji imaju nešto slabije hardverske komponente, zahtevnije PC aplikacije ne mogu optimalno koristiti na njima.
Prema studiji objavljenoj u advokatskoj kancelariji Olsvang početkom 2011, tablet tržište računara je u fazi razvoja, i tek se pred njima nalazi budućnost, tako da se predvidja veliki porast udela Tablet računara na tržistu.
Kako izabrati tablet računar: Kako se sve više tablet računara pojavljuje na tržištu, tako je sve teže napraviti pravi izbor. Svako ima svoje specifične potrebe, tako da odgovor na pitanje koji je tablet najbolji za svakog korisnika glasi drugačije. Nekome su najvažnije dimenzije i težina, nekome određene aplikacije, neko opet ima više oprečnih zahteva. U ovakvim situacijama je najbolje da potencijalni kupac sebi odgovori na nekoliko važnih pitanja. Ako se spremate da nabavite tablet računar, i imate dilemu koji od mnogobrojnih modela na tržištu da odaberete, pomoći ćemo vam da donesete odluku tako što ćete sebi odgovoriti na nekoliko pitanja koja smo pripremili za vas.
Za kakve potrebe nabavljate tablet? Prvo i najvažnije pitanje koje sebi treba da postavite je u vezi sa načinom korišćenja tablet računara. Šta sve nameravate da radite sa njim, šta vam je od toga važno, a čega biste mogli i da se odreknete zbog cene ili nekog drugog razloga. Čudno je da mnogi potencijalni kupci u trenutku kupovine nemaju sasvim jasnu predstavu za šta će sve koristiti tablet. Ima smisla čak napraviti listu poslova za koje vam treba tablet. Na toj listi treba da se nađe sve što tablet svojim funkcijama mora EFIKASNO da opsluži.
Koji operativni sistem? Operativni sistem je važan iz više razloga. Prvo, neke verzije su pisane namenski za telefone, a zatim samo prilagođene i za tablete. Jasno je da ovakvo rešenje donosi i neka ograničenja. Bitno je i da li postoje i da li su dostupni apdejtovi operativnog sistema. Pored toga, od zastupljenosti zavisi i to koliko i kakvih dodatnih aplikacija koje vam mogu zatrebati ima na tržištu.
Apple iOS Odgovor na ovo pitanje je u tesnoj vezi sa prvim pitanjem. Od operativnog sistema u velikoj meri zavisi i to šta ćete sve moći da radite. Postoji mnogo različitih operativnih sistema za tablete. Jedan od daleko najpopularnijih je iOS – Apple-ov OS koji se nalazi na iPad i iPhone uređajima. Naćićete ga i na iPad2 i iPod Touch uređajima. Velika prednost iOS-a je App Store sa 300,000 aplikacija, a seve je proverio Apple. Mnoge su dizajnirane da rade na iPad-u, mada će praktično sve iOS aplikacije raditi na njemu. Ako su pravljene za iPhone, neće baš super izgledati na većem ekranu, ali će raditi. Za sada, iOS uređaji još uvek moraju da se sinhronizuju sa vašim računarom da biste preuzeli muziku ili video. Ovo ne znači da ne možete da gledate video strim sa mreže - ustvari, jednom kada ga sinhronizujete, uređaj prilično nezavsno radi, a ponovna sinhronizacija vam treba samo za veće izmene u vašoj biblioteci muzike ili zbog apdejtova sistema. Sve možete da kontrolišete sa ekrana, izuzev Home dugmeta koje će vas vratiti na početni ekran. Najnoviji iOS verzija 4 donela je i foldere, pa možete da grupišete ikone sa aplikacijama. Naravno, apdejtovi operativnog sistema su dostupni – preko iTunes. Budućnost iOS-a izgleda sigurna, jer je do sada prodato preko 15 miliona iPad i iPhoen uređaja, a očekuju se i novi modeli. U prednosti spada i ogroman broj aplikacija, od besplatnih do prilično skupih, ali praktično sve što može da vam zatreba može i da se nađe, a dobićete i apdejtove aplikacija.
Android je relativno nov u tablet svetu. Izašao iz Google kuhinje, Android operativni sistem za telefone naišao je na odličan prijem. Praktično svi novi Android tableti rade na verziji 3.0. Zove se "Honeycomb", nosi ime slatkiša kao i sve ostale verzije i dizajniran je specijalno za korišćenje na tabletima, umesto da je prepravljen OS za telefone kao ranije verzije. Tableti kao što su Motorola Xoom i Samsung Galaxy Tab 10.1 koriste Honeycomb.Priča se da je Google tražio da svi Honeycomb tableti budu opremljeni dual-core procesorima, ali da je većina kompanija to odbila. Istina je da su Samsung Galaxy Tab, Dell Streak 5 i Dell Streak 7 pušteni (ili najavljeni) i da stižu sa Androidom 2.2. Dell kaže da će Streak linija dobiti apgrejd na Android 3.0. Osnovni razlog zašto je verzija OS-a važna je to što je komunikacija sa korisnikom (user intreface) dosta različita. Starije verzije su prepoznatljive po tome što je izgled interfejsa prilagođen mobilnim telefonimaa. Android 3.0 je mnogo više orijentisan na tablete. Velika razlika Androida u odnosu na iOS je u tome što nije neophodno povezivanje sa računarom da bi se odradili apdejti ili sinhronizacija. Sve se kontroliše onlajn, od vaših konatkata do elekrtonske pošte, korišćenjem Google Account login-a, putem bežične ili 3G mreže. Vaš Google nalog je povezan sa vašim uređajem. Prednost je u tome da ako izgubite vaš tablet, svi podaci vam ostaju dostupni preko Google naloga. Nedostatak je taj što Google ima sve informacija o vasim kontaktima i emailovima. Naravno, štiti ih Google-ova politika privatnosti. Dok se iOS aplikacije administriraju preko the App Store na samom iOS uređaju ili iTunes na PC-ju ili Meku,
Android je malo drugačiji. Pošto nema ekvivalenta iTunes za Android, najlakši način da koristite Android Market aplikacije je da ih preuzmete putem Wi-Fi-ja ili 3G veze. Ovo nije jedini način, Android Market vam je dostupan i preko vašeg računara. Ako se prijavite sa vašim Google nalogom, svaka aplikacija koju izaberete biće automatski preuzeta na vaš uređaj, iako je preuzimate preko veba. Valja sačekati da se pojavi Honeycomb, pa ćemo videti kako će cela priča izgledati sa prvim operativnim sistemom koji je Google napravio baš za lap top. Mnogi tableti koji su se pojavili ili će se pojavtiti tokom 2011. će raditi na Androidu 3.0, novoj verziji verziji Google OS-a koja se može naći na mnogim telefonima.
Microsoft Windows Android i iOS su možda vrhunski operativni sistemi za tablete, što ne znači da drugi proizvođači nemaju svoje adute. Microsoft trenutno nije baš u svetu tableta, što znači da nema poseban OS za tablete. Prošle godine je Microsoft predstavio odlični Windows Phone 7. Bilo je mnogo priče da će se pojaviti i verzija za tablete. Iako bi to bilo odlično, Microsoft poriče da će se to desiti. Konačno, početkom godine ova kompanija je objavila da će naredni Windows - Windows 8 moći da radi na ARM hardveru, istom hardveru koji se sada nalazi u mobilnim telefonima i tabletima kao što su Android modeli i iPad. U ovom trenutku Windows radi samo na Intel ili AMD procesorima - samo Windows Phone 7 može da radi na ARM. Novost je da ćemo uskoro videti pristojne tablete koji rade sa Windows operativnim sistemom. Neki uređaji već rade sa Windows 7 – kao što su Viewsonic 10s i Acer Iconia W500 – ali je činjenica da ipak ne radi tako dobro kao iOS, Android, ili bilo koji drugi operativni sistem posebno dizajniran za tablete. Windows 8 će imati kompletno redizajniran redesigned interfejs i imaće specijalne mogućnosti za dodir, tako da će aplikacije dizajnirane za ovakvo korišćenje moći jednako dobro da rade na Windows personalnim računarima kao i na tabletima.Windows 8 će takođe ima trenutno pokretanje, čime se uklanja tradicionalno vreme butovanja PC-ja koje nam već dugo zagorčava život.
webOs Trebalo bi da se upoznate sa još dva operativna sistema za tablete. Prvi se nalazi u BlackBerry PlayBook-u, i zove se BlackBerry Tablet OS. Drugi je HP-ov tablet OS, koji se zove webOS. webOS svoj početak beleži 2009. godine na Palm Pre telefonu a onda je HP kupio Palm 2010. godine i odmah izjavio da će koristiti webOS i na drugim uređajima. HP TouchPad je prvi tablet sa webOS 3.0. webOS slično koristi dodir kao iPad, ali prozor sa aplikacijama je drugačiji. Možete da listate takozvane kartice (ekrane) sa aplikacijama. Otvorenu aplikaciju zatvarate tako što je povučete van ekrana. Trenutno ima mnogo aplikacija za ovaj OS, a HP tvrdi da će ih biti još više.Aplikacije se pokreću iz "lansera" koji pokazuje sve vaše aplikacije, a za najčešće korišćene postoji traka za brzo pokretanje u dnu ekrana. Kada menjate orijentaciju tableta, neće reagovati trenutno. Postoji pauza i kod Android 3.0 Honeycomb, ali TouchPad-u treba mnogo više vremena. Ipak, opšti utisak je dobar, webOS 3.0 ima odličan interfejs, mada ga treba još malo "doglancati".
Blackberry Tablet OS Blackberry Playbook je zaista jedna dobra sprava koju je napravio RIM, a Blackberry Tablet OS je jednostavno divan i integrisan sa hardverom kao ni jedan drugi. Nije ni čudo što je dobio potrebne sertifikate da mogu da ga koriste i razne službe američke vlade. Playbook-ov okvir krije neke tajne. Kada prstom skliznete sa ivice uređaja na ekran, dobićete sve vrste opcija i mogućnosti, zavisno od toga o kojoj se strani radi i koju aplikaciju koristite. OS je brz i brzo odgovara, i baš nam se dopao.Aplikacija nema za sada previše, ali RIM obećava nove i apdejte postojećih. Ima odličan multitasking, pogodan je za poslovne potrebe, a ima i HD video podršku.
Koliki je ekran? Veličina ekrana je posle operativnog sistema najvažniji faktor prilikom odluke koji tablet je za vas najbolji. Prirodno je da će to zavisiti od vaših potreba, odnosno od kompromisa koliko vam je ekran udoban za radi i koliko portabilan želite da bude. Veći ekran ima svoje prednosti, ali je veći uređaj manje udoban za nošenje. Ekran iPad-a 2 je identičan kao kod originalnog iPad-a sa dijagonalom od 9.7 inča, uglavnom zato što se dokazao kao popularna veličina. Mnogi od novih Android 3.0 tableta su nešto veći i imaju dijagonalu ekrana od 10.1 inča. Postoje i manje varijante, 7 inča je takođe popularna veličina. Dell Streak 7 i Blackberry Playbook su dobar primer. Manji tableti postoje, ali se onda postavlja pitanje gde je granica između pamtnog telefona i 5 inčnog tableta.
Koji ga procesor pokreće? Svi tableti imaju tehnologiju ARM procesora, istu onu koju koriste i mobilni telefoni. Razne kompanije proizvode svoje verzije ARM čipova, a mnogi od njih su sada dvojezgarni, slično kao PC procesori. Apple-ov iPad 2 radi na Apple A5 čipu, dok Android 3.0 tableti većinom koriste Nvidia Tegra 2 procesor. Iako procesor nije nebitan, verovatno se nećete odlučivati koji tablet da nabavite samo na osnovu procesora koji koristi. Po pravilu su svi tableti prilagođeni procesoru koji koriste kako hardverom tako i izborom operativnog sistema koji koriste.
Da li vam je potreban 3G tablet? Svi tableti imaju podršku za Wi-Fi, pa pored interneta na javnim mestima, možete bežično da se priključite i na svoju kućnu mrežu. I pored toga mngi tableti stižu u dve verzije. Tako da pored Wi-Fi verzije, možete izabrati i onu sa podrškom za 3G, tako da možete da ubacite svoju karticu za mobilni koja omogućava pristup internetu i da onda pristupate internetu bilo gde. 3G verzije su generalno skuplje i u zavistnosti od provajdera usluga moraćete posebno da aktivirate ovu uslugu.
Ima li kamere i kakave? Novi iPad 2 ima dve kamere, kao i većian Android 3.0 tableta. Namena prednje kamere je video poziv, pa možete da koristite Skype ili aplikacije kao Google Talk. Zadnja kamera može da se koristi za fotografisanje ili da snimite video, kao i na mobilnim telefonima. Ustvari, dosta tableta može da snimi 720p video visoke definicije, ali ne svi, pa proverite ovo ako vam je video bitan. U svakom slučaju kvalitet kamere nije beznačajan.
Koliko prostora za skladištenje ima? Koliko će vam prostora biti potrebno zavisi od toga za koje namene nameravate da koristite svoj tablet. 16GB je više nego dovoljno da "spakujete" muziku i fotografije, ali velikim aplikacijama i HD vedeo materijalu će biti tesno, pa vam treba mnogo više prostora. Ako nećete nosoti sa sobom na tabletu mnogo muzike i vedeo materijala, onda vam manji kapacitet završava posao. iPad nema slot za memorijske kartice ali mnogi drugi podržavaju i imaju slotove za microSD/microSDHC, tako da možete da proširite memoriju. Koliko je aplikacija kompatibilno sa tabletom koji ste izabrali? Apple App Store ima najviše aplikacija, sada već preko 300,000 dostupnih. iPad 2 može da pokrene većinu njih ali tu je i oko 65,000 specijalno dizajniranih samo za iPad. Za Android postoji nekoliko hiljada 3.0 aplikacija, i one pokrivaju sve najvažnije potrebe. I ostali operativni sistemi imaju svoje prodavnice aplikacija, ali sa mnogo manje aplikacija u poređenju sa Apple i Androidom. Ako vam ne treba baš nešto specifično, naćićete sve što vam treba.
Može li da se priključi na TV? Većina tableta može da se poveže na monitor i TV preko HDMI kabla. Ovo je odlično ako imate video sadržaj na tabletu, pa hoćete da ga gledate na velikom ekranu.Ako vam je ovo važno, potražite tablet sa HDMI izlazom pune ili mini veličine, koje mnogi od modela imaju. Ima ga Motorola Xoom, na primer. Naravno, trebaće vam kabl koji morate da kupite da biste se povezali sa TV-om. iPad 2 je poseban slučaj. Za njega je potreban poseban komplet za povezivanje tableta sa HDMI ekranom. Nezgoda je što je prilično skup, pa i to treba uračunati u cenu kada se odlučujete za ovaj model.
Koliko je velik i koliko je težak? Debljina, ukupne dimenzije i težina nisu samo stvar estetike. Ove osobine su jako bitne za mobilnost uređaja. Neće vam biti svejedno koliku težinu morate da držite na jednoj ruci duže vreme, a ni koliko je uređaj velik. Dosta buke se diglo oko iPad-a 2 u vezi težine od samo 601g, i oko toga da je najtanji trenutno dostupan tablet, sa samo 8.8mm debljine. 7-inni Blackberry Playbook je debeo 9.7mm i teži samo nešto preko400g. Samsung Galaxy Tab 10.1, je međutim debeo 10.9mm a težak 599g, dok je Motorola Xoom iznenađujuće teška sa svojih 730g.
Da vam možda ne treba laptop? Jeste, tableti su super. I moderni su. Ali da li vam tablet zadovoljava potrebe? Nemojte se prevariti i očekivati od tableta da vam završi sve što možete da uradite i na laptopu. Treba li vam tekst procesor, spredšit aplikacija ili čak editovanje fotografije? Nemojte da očekujete čuda od tableta kada su poslovne aplikacije u pitanju. Nemojte nas pogrešno razumeti. Apsolutno smo oduševljeni tabletima, ali ipak dobro procenite mogućnosti i potrebe, pa se tek onda odlučite da laptop zamenite tabletom. Tableti su ipak sasvim nova kategorija računara.
Tekst preuzet sa www.tehnoguru.info. uz njihovu saglasnost, što veoma cenimo i zahvaljujemo im.