Tastature
Tastatura predstavlja uređaj koji se kao i miš može svrstati u kategoriju takozvanih ulaznih uređaja. Uz pomoć tastature se zapravo odvija čitav proces upravljanja računarom i uz pomoć nje se vrši unošenje tekstualnih dokumenata u kompjuter i znakova u tekst.Današnje... Detaljnije
97 - 108 od 108
97 - 108 od 108
Tastature
Periferna oprema - tastature
Tastatura predstavlja uređaj koji se kao i miš može svrstati u kategoriju takozvanih ulaznih uređaja. Uz pomoć tastature se zapravo odvija čitav proces upravljanja računarom i uz pomoć nje se vrši unošenje tekstualnih dokumenata u kompjuter i znakova u tekst.
Današnje tastature po standardima sadrže sto četiri tipke ali one uz pomoć nekih prečica i kombinacija mogu proizvesti mnogo više znakova od ovog broja. Pojedine tipke odnosno tasteri kao što su Alt ili Crtl čak ni ne služe za unošenje teksta ali se uz pomoć njih dosta toga može označiti, kopirati i uz određene prečice ostvariti.
Ako se zapitamo koliko sve vrsta tastatura ima shvatićemo da je taj broj veliki jer postoje različite klasifikacije po kojima bi se tastature mogle razvrstavati.
Na osnovu tipki odnosno tastera i njihovom rasporedu najkorišćenija tastatura je takozvana QWERTY tastatura koja odgovara evropskom standardnom pismu. Ipak koriste se i takozvane QWERTZ tastature koje su dosta česte na balkanu. Imena ovih tastatura potiču od početnih slova tj tastera počev od Taba pa na desno. U Francuskoj je čest raspored AZERTY. Postoje i ćirilične tastature kao i ta stature sa tasterima grčkog alfabeta ili kineskih slova. Danas se uz pomoć softerskih podešavanja tastature mogu i kombinovati tako da jedna qwerty tastatura vrši funkciju mnogih drugih.
Unutar tastature nalazi se matrica na kojoj su poređani gumeni svodovi. Na ovim svodovima nalaze se tipke. Kada taster neko pritiska on dodiruje matricu. Matrica zatim šalje električni signal koji se dekodira putem procesora u tastaturi. Dekodiran signal se kablom šalje do matične ploče i tamo poprima oblik informacije. Za to je svakako zadužen operativni sistem.
Poneke tastature naravno ne koriste kablove. Kao što postoje bežični i bluetooth miševi postoje i tastature. Kod njih se slanje signala vrši na osnovu bluetooth veze između signala tastature i risivera.
Tastature sa USB ili običnim PS ulazima danas su dostupne u najrazličitijim formama, bojama i čak i oblicima. Kako god bilo, namena tastatura je kod svih računara posve ista. Osim unošenja teksta preko tastature mogu se čak i igrati igrice ali i baratati vindovsom u nedostatku miša.